Komunikat prasowy

ESO rozbudowuje swoją siedzibę

4 kwietnia 2012

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) podpisało kontrakt z firmą architektoniczną Auer+Weber na zaprojektowanie rozszerzenia dla siedziby organizacji w Garching koło Monachium w Niemczech. Budynek biurowy w innowacyjnym stylu pomoże w pomieszczeniu rosnącej liczby pracowników w Garching i będzie kolebką dla technologicznych innowacji potrzebnych dla ambitnych projektów ESO, takich jak Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT). Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2013 roku, wtedy poszerzona siedziba ESO stanie się znaczącym dodatkiem w kampusie badawczym w Garching.

W okresie czasu pokrywającym prawie pięćdziesiąt lat, światowej klasy instrumenty i praca naukowa ESO wyniosły Europę na pierwszą linię światowej astronomii. Wizja, połączona z drobiazgowym planowaniem i najnowszą technologią, zaowocowała Bardzo Dużym Teleskopem (VLT), najbardziej zaawansowanym obserwatorium w zakresie widzialnym. ESO przymierza się teraz do teleskopów kolejnej generacji oraz wspólnie z międzynarodowymi partnerami buduje Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), największy i najbardziej zaawansowany teleskop w swoim rodzaju. Kolejnym ambitnym projektem organizacji jest także budowa Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), który ze zwierciadłem o średnicy 39,3 metra stanie się największym okiem świata na niebo.

Liczba członków ESO stopniowo wzrosła do 15 krajów, stając się najbardziej produktywnym naziemnym obserwatorium na świecie. Bezpośrednią konsekwencją tego procesu jest to, że w kwaterze głównej ESO w Garching koło Monachium w Niemczech oraz w trzech lokalizacjach w Chile pracuje teraz 740 pracowników

Aktualna siedziba ESO została wybudowana w 1980 roku w celu zastąpienia biur usytuowanych w CERN, w momencie gdy ESO zatrudniało jedynie 40 pracowników. W późnych latach 80. dodano piąte piętro, aby pomieścić rosnącą liczbę pracowników, ale po dwóch dekadach przestrzeń ta także okazała się niewystarczająca. ESO musiało wynająć przestrzeń biurową od sąsiedniego Instytutu Maxa-Plancka, aby pomieścić prawie 500 pracowników zatrudnionych obecnie w Garching oraz ustanowić tymczasowe biura tuż obok głównego budynku, aby ułatwić wymianę pomiędzy poszczególnymi działami.

W sytuacji umieszczenia pracowników w tymczasowych biurach oraz pracy zespołów projektowych w innych obszarach kampusu, rozszerzenie głównego budynku ESO stało się koniecznością, tak iż Rada ESO zdecydowała się poszukać sposobów na zwiększenie pojemności biurowej kwatery głównej. W ramach konkursu architektonicznego zaproponowano kilka projektów, a Rada ostatecznie wybrała propozycję firmy Auer+Weber. Ta firma wygrała również konkurs na Rezydencję w Obserwatorium Paranal w Chile, która posłużyła jako sceneria dla filmu o Jamesie Bondzie pt. „Quantum of Solace”. Jako główny projektant, firma Auer+Weber opracowała project architektoniczny oraz kompletne plany konstrukcyjne dla generalnego wykonawcy Bam Deutschland AG, który wybuduje rozszerzenie.

„Konstrukcja nowego budynku jest ważnym krokiem milowym w historii ESO, ponieważ pozwoli nam pracować jeszcze efektywniej w celu osiągnięcia naszej wizji budowy i operowania światowej klasy naziemnymi urządzeniami obserwacyjnymi. Jednocześnie, zgromadzenie wszystkich pracowników kwatery głównej w jednym miejscu pracy, dostarczy silnego poczucia tożsamości” powiedział Dyrektor Generalny ESO, Tim de Zeeuw.

Projekt rozszerzenia kwatery głównej jest zgodny z dotychczasowym budynkiem,zachowując te same zaokrąglone kształty. Będzie zawierać budynek biurowy, budynek techniczny oraz zadaszony most łączący nowe budynki z dotychczasową kwaterą główną.Projekt intensywnie używa naturalnych źródeł światła i ma dwa wewnętrzne dziedzińce. Oba nowe budynki otrzymały oznaczenia jako „zielone budynki”.

Nowe biuro i budynki techniczne będą mieć powierzchnię brutto 18 700 metrów kwadratowych, co więcej niż podwoi obszar Kwatery Głównej ESO.

Budynek techniczny będzie walcem o średnicy prawie równej rozmiarowi 39,3-metrowego zwierciadła E-ELT. Został zaprojektowany, aby stać się miejscem naukowych i technologicznych przełomów i ma potencjał wzmocnić rolę Bawarii w promowaniu branży nowoczesnych technologii. Stanie się miejscem, w którym będą projektowane, budowane, montowane, testowane i unowocześniane najbardziej zaawansowane instrumenty ESO. Mając powierzchnię brutto 2900 metrów kwadratowych, budynek techniczny będzie mieścić także jedno z największych na świecie archiwów komputerowych z danymi astronomicznymi.

Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w styczniu 2012 r., a ich zakończenie spodziewane jest na końcówkę 2013 r.

Więcej informacji

W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Toruń, Poland
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Christoph Haupt
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6310
E-mail: chaupt@eso.org

Lars Lindberg Christensen
Head, ESO education and Public Outreach Department
Garching bei München, Germany
Tel.: +49-89-3200-6761
Tel. kom.: +49-173-3872-621
E-mail: lars@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1215

O komunikacie

Komunikat nr:eso1215pl
Nazwa:ESO HQ Garching
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Facility
Facility:Other

Zdjęcia

Wizualizacja nowego rozszerzenia siedziby ESO (w dzień)
Wizualizacja nowego rozszerzenia siedziby ESO (w dzień)
Wizualizacja nowego rozszerzenia siedziby ESO (wieczorem)
Wizualizacja nowego rozszerzenia siedziby ESO (wieczorem)
Rozszerzenie kwatery głównej ESO w trakcie konstrukcji
Rozszerzenie kwatery głównej ESO w trakcie konstrukcji
Plany rozbudowy głównej siedziby ESO
Plany rozbudowy głównej siedziby ESO
Architect’s rendering of the new ESO Headquarters Extension (interior view)
Architect’s rendering of the new ESO Headquarters Extension (interior view)
Po angielsku
Architektoniczna wizualizacja rozszerzenia kwatery głównej ESO (widok wieczorem)
Architektoniczna wizualizacja rozszerzenia kwatery głównej ESO (widok wieczorem)