Komunikat prasowy

Olśniewająca gwiazda w kolorowym otoczeniu

28 lipca 2010

Nowe, spektakularne zdjęcie z instrumentu Wide Field Imager w Obserwatorium ESO La Silla w Chile ukazuje olśniewającą i niezwykłą gwiazdę WR 22 i jej kolorowe otoczenie. WR 22 jest bardzo gorącą i jasną gwiazdą, która wywiewa swoją atmosferę w przestrzeń kosmiczną w tempie miliony razy szybszym niż Słońce. Gwiazda znajduje się w zewnętrznej części dramatycznej Mgławicy Carina, z której się uformowała.

Bardzo masywne gwiazdy żyją szybko i umierają młodo. Niektóre z tych gwiazdowych boi świetlnych pod koniec życia mają tak intensywne promieniowanie, przechodzące przez ich grube atmosfery, że rozprzestrzeniają materię w przestrzeń kosmiczną wiele milionów razy szybciej niż względnie spokojne gwiazdy, takie jak Słońce. Te rzadkie, bardzo gorące i masywne obiekty, znane są jako gwiazdy Wolfa-Rayeta [1], na część dwóch francuskich astronomów, którzy zidentyfikowali je po raz pierwszy w połowie XIX wieku. Jedna z najmasywniejszych spośród zmierzonych do tej pory gwiazd to WR 22. Widoczna jest w centrum zdjęcia będącego złożeniem zdjęć z filtrów czerwonego, zielonego i niebieskiego, uzyskanych instrumentem Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium ESO La Silla w Chile. WR 22 jest składnikiem podwójnego układu gwiazd, pomiar jej masy daje wynik co najmniej 70 razy większy niż masa Słońca.

WR 22 widoczna jest w południowym gwiazdozbiorze Kila (część statku Argo z wyprawy Jazona opisanej w greckiej mitologii). Mimo, że znajduje się 5000 lat świetlnych od Ziemi, jest tak jasna, że przy dobrych warunkach pogodowych można ją zobaczyć gołym okiem. WR 22 jest jedną z wielu niesamowicie jasnych gwiazd związanych z piękną Mgławicą Carina (znaną też jako NGC 3372), a zewnętrzna część tego olbrzymiego obszaru formowania się gwiazd w południowej części Drogi Mlecznej stanowi kolorowe tło zdjęcia.

Subtelne kolory bogatego gobelinu są wynikiem interakcji pomiędzy intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym z gorących, masywnych gwiazd (w tym od WR 22), a rozległymi obłokami gazu, głównie wodoru, z których się uformowały. Środkowa część tego olbrzymiego kompleksu gazu i pyłu leży po lewej stronie i można ją zobaczyć na zdjęciu eso1031b. Obszar ten obejmuje godną uwagi gwiazdę Eta Carinae i był opisany we wcześniejszym komunikacie prasowym (eso0905).

Uwagi

[1] Więcej informacji na temat gwiazd Wolfa–Rayeta: http://en.wikipedia.org/wiki/Wolf-Rayet_star

Więcej informacji

ESO, Europejskie Obserwatorium Południowe, jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Należy do niego 14 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz teleskop VISTA, największy na świecie instrument do przeglądów nieba. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 42-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się "największym okiem świata na niebo".

Linki

Kontakt

Douglas Pierce-Price
ESO
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6759
E-mail: dpiercep@eso.org

Richard Hook
ESO, Survey Telescopes PIO
Garching Tel.: +49 89 3200 6655
E-mail: rhook@eso.org

Krzysztof Czart (Kontakt dla mediów Polska)
Sieć Popularyzacji Nauki ESO oraz Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1031

O komunikacie

Komunikat nr:eso1031pl
Nazwa:Carina Nebula, Eta Carinae, WR 22
Typ:Milky Way : Star : Type : Wolf-Rayet
Milky Way : Nebula
Facility:MPG/ESO 2.2-metre telescope
Instrumenty:WFI

Zdjęcia

The Carina Nebula around the Wolf–Rayet star WR 22
The Carina Nebula around the Wolf–Rayet star WR 22
Po angielsku
Panoramiczny widok na obszary WR 22 i Eta Carinae w Mgławicy Carina
Panoramiczny widok na obszary WR 22 i Eta Carinae w Mgławicy Carina
The Carina Nebula in the constellation of Carina
The Carina Nebula in the constellation of Carina
Po angielsku

Filmy

Zooming in on the Carina Nebula around the Wolf–Rayet star WR 22
Zooming in on the Carina Nebula around the Wolf–Rayet star WR 22
Po angielsku
Panning across the Carina Nebula around the Wolf–Rayet star WR 22
Panning across the Carina Nebula around the Wolf–Rayet star WR 22
Po angielsku
3D Animation of the Carina Nebula
3D Animation of the Carina Nebula
Po angielsku