Antarktyczne powietrzne nawiedziło Paranal

Ta piękna panorama Obserwatorium ESO Paranal została wykonana 5 lipca 2012 r. w jednym z najsuchszych dni w historii kompleksu teleskopu VLT. Paranal jest jak wyspa w środku okolicy z piętrzącymi się poniżej chmurami nad dalekim Oceanem Spokojnym.

Niesamowicie niska wilgotność w Paranal podczas tego okresu została zarejestrowana przez radiometr pary wodnej znany jako LHATPRO, który monitoruje atmosferę, aby wspierać obserwacje prowadzone w placówce [1]. Meteorologowie z dwóch chilijskich uniwersytetów ustalili przyczynę nietypowo suchych warunków: wysokie antarktyczne powietrzne przemieszczające się daleko na północ i obniżające wysokość nad Paranal.

Zimny front zatrzymał się wokół Paranal na ponad 12 godzin, powodując rekordowo niski poziom wilgotności w powietrzu nad obserwatorium [2]. Florian Kerber (ESO) wraz ze współpracownikami przeanalizowali tę nietypową pogodę i opublikowali wyniki w artykule, który ukazał się 29 stycznia 2014 r. w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (artykuł jest dostępny tutaj).

Sucha pustynia… co w tym takiego nadzwyczajnego? Otóż suchość tego stopnia zdarza się zwykle na znacznie większych wysokościach, na przykład w Obserwatorium ALMA na płaskowyżu Chajnantor, który znajduje się 5000 metrów nad poziomem morza – Paranal z 2635 metrami n.p.m. to zaledwie połowa tej wysokości. Ponieważ obserwacje w podczerwieni najlepiej wychodzą gdy w powietrzu jest mało pary wodnej, może to oznaczać, że rutynowa kontrola za pomocą radiometru LHATPRO da astronomom sposobność wykorzystania przyszłych okresów suszy w Paranal do uzyskania wspaniałych obserwacji Wszechświata w podczerwieni.

Zdjęcie wykonał Gabriel Brammer, Fotograficzny Ambasador ESO, który przypadkowo był świadkiem zachodu słońca, który nastąpił tuż przed okresem suszy i stwierdził, że zachód słońca jest niespotykanie czysty i piękny. Gabriel pracuje jako astronom w Obserwatorium ESO La Silla-Paranal. Gdy nie wykonuje obowiązków związanych z działaniem obserwatorium, bada powstawanie i ewolucję odległych galaktyk za pomocą najbardziej wyrafinowanych teleskopów i instrumentów na świecie, w tym teleskopu VLT oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST).

Uwagi

[1] Radiometr Low Humidity and Temperature Profiling (LHATPRO) został wyprodukowany przez Radiometer Physics GmbH w Niemczech. Używa silnych linii widmowych pewnych pierwiastków do pomiarów zawartości wody w atmosferze.

[2] Wilgotność jest mierzona w formie precipitable water vapour – pomiaru atmosferycznej zawartości wody. Jest to ilość wody w kolumnie atmosferycznej tak jakby cała spadła w postaci deszczu. W opisywanym przypadku zmierzono zaledwie 0,1 mm – znacznie mniej niż typowa dla Paranal wartość 2 mm (co i tak jest już niską wilgotnością).

Źródło:

ESO/G. Brammer
Acknowledgement: F. Kerber (ESO)

O zdjęciu

Identyfikator:potw1405a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:3 lutego 2014 10:00
Rozmiar:16000 x 6661 px
Field of View:360° x 149.9°

O obiekcie

Nazwa:Cerro Paranal
Typ:Unspecified : Technology : Observatory

Formaty zdjęć

Wielki JPEG
22,8 MB
JPEG do druku
1,7 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
267,5 KB
1280x1024
420,4 KB
1600x1200
591,4 KB
1920x1200
697,0 KB
2048x1536
918,2 KB

 

Zobacz też