Ogłoszenie

Ogłoszono zwycięzców European Union Contest for Young Scientists 2015

25 września 2015

Od 17 do 21 września 2015 r. ponad 169 młodych naukowców w wieku od 14 do 20 lat zaprezentowało 103 projekty z 39 krajów. Projekty oceniało międzynarodowe jury w Fabbrica del Vapore w Mediolanie we Włoszech. Był to 27. European Union Contest for Young Scientists (EUCYS). Tegoroczny konkurs był największy w swojej historii liczącej ponad trzy dekady. Właśnie ogłoszono zwycięzców.

Trzy pierwsze nagrody po 7000 euro otrzymali Sanath Kumar Devalapurkar ze Stanów Zjednoczonych za projekt pt. „On the Stability and Algebraicity of Algebraic K-theory”, Michał Bączyk i Paweł Piotr Czyż z Polski za „The studies of behaviour of single and coupled on-off type oscillators on the example of bottle oscillators” oraz Lukas Stockner z Niemiec za “Statistical modeling of volume-scattered light”. Drugie nagrody po 5000 euro trafiły do zespołów Austrii, Rosji i Polski, a trzecie po 3500 euro przyznano projektom z Nowej Zelandii, Niemiec i Estonii

Jako członek EIROforum, grupy ośmiu dużych Europejskich Międzyrządowych Organizacji Badawczych (European Intergovernmental Research Organisations), ESO ufundowało nagrodę specjalną dla najlepszego projektu dotyczącego astronomii i fizyki kosmicznej. Zwyciężczynią w tej kategorii została Paulina Drożak z Polski. W nagrodę pojedzie na wycieczkę do obserwatoriów ESO w Chile, w tym do Obserwatorium Paranal oraz do siedziby ESO w Santiago. Jest to nagroda za projekt badający związki pomiędzy anomaliami temperatury na Ziemi, a aktywnością słoneczną. Wycieczka będzie okazją do zobaczenia życia i pracy w najbardziej w najbardziej zaawansowanych obserwatoriach na świecie, będzie wymarzonym doświadczeniem, które być może zainspiruje Paulinę do zajęcia się w przyszłości astronomią i astrofizyką.

Konkurs EUCYS został ustanowiony w 1989 roku w celu promowania idei współpracy i wymiany pomiędzy młodymi naukowcami oraz do zachęcania ich do wyboru przyszłej kariery w nauce i technologii. Zawody oceniało 22 sędziów, z których dwóch reprezentowało instytuty EIROforum.

Linki

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann15072

Zdjęcia

2015 European Union Contest for Young Scientists
2015 European Union Contest for Young Scientists
Po angielsku
Paulina Drożak, winner of a trip to Paranal at EUCYS 2015
Paulina Drożak, winner of a trip to Paranal at EUCYS 2015
Po angielsku