Az atacamai Leviatan
A chilei Atacama-sivatag egy Magyarországnál is nagyobb kiterjedésű, több mint 100 000 négyzetkilométeres száraz, kopár vidék. Ám a ma üzemelő legnagyobb földi csillagászati programban, az Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) távcsőrendszerrel dolgozó csillagászok a legfontosabb megfigyeléseiket a milliméteres hullámhosszakon végzik. Ehhez pedig ideális az Atacama-sivatag időjárása.
Az ALMA központi épületei, az Operations Support Facility (OSF) 2900 méteres tengerszint feletti magasságban épültek meg az Andok-hegységben. A csillagászok, technikusok és mérnökök innen vezérlik a 66 antennaegység mindegyikét, amelyek további több mint 2000 méterrel feljebb, a Chajnantor-fennsík 5000 méteres magasságában dolgoznak. Az antennák eljuttatása erre a fennsíkra komoly kihívást jelentett a mérnökök számára.
Ebben segít Otto és Lore! Ezeket a szelíd óriásokat – melyek egyike látható fotónkon – kifejezetten arra tervezték és építették meg Németországban, hogy a 100 tonnás műszereket az OSF és a Chajnantor közötti 28 kilométeres úton szállítsák. A fennsíkon céljukhoz érve milliméteres pontossággal tudják az antennákat a helyükre letenni. Ez a rendkívüli precizitás feltétlenül szükséges a rendszer tudományos igényű működtetéséhez. Így vagyunk képesek az ALMA segítségével elkészíteni a világegyetem legrészletgazdagabb felvételeit.
Ottot és Lore-t működés közben mutatja be az ESOcast 56: Gentle Giants in the Desert című videónk.
Forrás:ESO/B. Tafreshi (twanight.org)
About the Image
Id: | potw1839a |
Language: | hu |
Típus: | Photographic |
Közzététel napja: | 2018. szeptember 24. 6.00 |
Size: | 35973 x 8641 px |
About the Object
Név: | ALMA transporters |
Típus: | Unspecified : Technology : Observatory : Telescope |
Képformátumok
Háttérképek