Vyberte si svůj jazyk:
 
 
 
 
Přinášíme novinky z vesmíru dětem celého světa.

Vesmírné grafitti

16. prosince 2019

Říkají, že obrázek nahradí tisíce slov, což pro obrázky objektů ve vesmíru platí dvojnásob! Mnoho dalekohledů může každý pozorovat tu stejnou planetu, hvězdu nebo galaxii a každý může objevit něco nového nebo jiného!

Nový obrázek střední oblasti Mléčné dráhy výše připomínající umění vesmírného graffiti odhalil nové podrobnosti o historii vzniku hvězd v naší Galaxii. Astronomové mají nový pohled na dramatickou událost, která se stala dávno: výbuch obrovské formace hvězd, který měl za následek přes sto tisíc explozí supernov.

Tyto výbuchy patří k nejenergičtějším událostem ve vesmíru a jsou tak jasné, že často krátce zastíní celou galaxii a poté pohasnou za dobu několika týdnů nebo měsíců. Během tohoto krátkého období může supernova uvolnit tolik energie, kolik uvolní Slunce za celou dobu svého života!

Jak se ukázalo, většina hvězd v naší galaxii je velmi stará. Bylo zjištěno, že asi 80% hvězd ve střední oblasti naší Galaxie se zrodilo v nejranějších letech jejího vývoje, tedy před 8 až 13,5 miliardami let. Odhaduje se, že naše Galaxie dohromady obsahuje mezi 100 a 400 miliardami hvězd.

„Cool“ zajímavost

Sluneční soustava neleží ve středu naší Galaxie a ani na jejím okraji. Ležíme ve vnější části spirálního ramene zvaného rameno Orionu. Jeden oblet sluneční soustavy okolo středu Galaxie trvá přibližně 200 milionů let.

Toto je dětská verze ESO tiskových zpráv eso1920.