eso1018cs — Tiskové zprávy (organizace)

Místo pro E-ELT vybráno

Pokud bude největší optický dalekohled světa E-ELT postaven, bude stát na Cerro Armazones v Chile!

26. dubna 2010

Dne 26. dubna 2010 vybral ESO Council lokalitu Cerro Armazones jako základnu pro plánovaný dalekohled European Extremely Large Telescope (E-ELT) o průměru 42 m. Cerro Armazones je hora s výškou 3060 m n. m. Nachází se v centrální části chilské pouště Atacama, 130 km jižně od města Antofagasta a asi 20 km od Cerro Paranal, sídla dalekohledů ESO/VLT.

"Jedná se o důležitý milník, který nám umožní dokončit základní design tohoto ambiciózního projektu, jež nesmírně obohatí naše astronomické poznání,“ říká Tim de Zeeuw, generální ředitel ESO. “Rád bych poděkoval týmu pro výběr lokality za práci, kterou vykonal za několik posledních let”.

Příštím krokem ESO bude výstavba dalekohledu E-ELT pro optickou a infračervenou oblast s primárním zrcadlem o průměru 42 m. E-ELT se stane největším "lidským okem mířícím k obloze" a jediným takto velkým dalekohledem na světě. ESO společně s astronomickou komunitou v současnosti připravuje detailní plány konstrukce celého teleskopu. E-ELT promluví do řady palčivých nevyřešených problémů současné astronomie a možná přinese takovou revoluci do našeho vnímání vesmíru, jako to udělal první Galileův dalekohled před 400 lety. Konečné rozhodnutí o konstrukci teleskopu by mělo padnout do konce roku 2010 a první pozorování s novým dalekohledem jsou zatím plánována na rok 2018.

Rozhodnutí o výběru místa pro E-ELT učinil ESO Council (řídící orgán organizace složený ze zástupců všech 14 členských zemí ESO) a je postaveno na rozsáhlém srovnávacím meteorologickém průzkumu trvajícím několik posledních let. Většina výsledků, získaných při kampani pro výběr vhodné lokality, bude zveřejněna v průběhu roku 2010.

Při výběru místa bylo třeba zvážit řadu faktorů. Na prvním místě samozřejmě “astronomickou kvalitu” atmosféry, tedy například počet jasných nocí, množství vodní páry v atmosféře a její stabilitu (tzv. seeing). V úvahu byla brána také řada dalších kritérií, jako například náklady na konstrukci a provoz či možnost spolupráce s dalšími velkými přístroji ESO (VLT/VLTI, VISTA, VST, ALMA a SKA atd.).

V březnu 2010 obdržel ESO Council předběžnou zprávu Poradní komise pro výběr stanoviště E-ELT (E-ELT Site Selection Advisory Committee) s hlavnímy závěry [1]. y potvrdily, že všechna místa, zkoumaná v konečné fázi výběru (Armazones, Ventarrones, Tolonchar a Vizcachas v Chile; La Palma, Španělsko) mají velmi dobré atmosférické podmínky a každé z nich má svoji silnou stránku. Technická zpráva dospěla k závěru, že Cerro Armazones poblíž Paranalu je jednoznačným favoritem, neboť má v rámci zvažovaných kritérií nejvyváženější kvalitu pozorovacích podmínek a může být provozováno na společné bázi s ESO Paranal Observatory. Cerro Armazones a Paranal sdílejí stejné ideální podmínky pro astronomické pozorování a přes 320 nocí do roka je zde jasná obloha.

Po zvážení jasného doporučení Poradní komise pro výběr stanoviště E-ELT a dalších relevantních aspektů, především odborných předností stanoviště, ESO Council schválil výběr lokality Cerro Armazones jako základny pro E-ELT [2].

"Přidání dalekohledu E-ELT k již dnes mohutnému a výkonnému arsenálu komplexní observatoře VLT dlouhodobě garantuje budoucnost Paranalu jako jedné z nejvyspělejších observatoří na světě a dále zesiluje pozici ESO jako vůdčí světové organizace pozemní astronomie,” říká de Zeeuw.

Reakce chilské vlády na volbu Cerro Armazones jako lokality pro E-ELT na sebe nenechala dlouho čekat. V rámci podpory projektu schválila darování značné části pozemků přilehlých k ESO Paranal Observatory do majetku observatoře a zařazení Armazones do nařízení zabezpečujícího pokračování ochrany stanoviště proti všem nepříznivým vlivům, především světelnému znečištění a těžebním aktivitám.

Poznámky

[1] Výsledky z různých míst světa byly detailně analyzovány také nezávislou komisí SSAC (Site Selection Advisory Committee). Podobný výzkum prováděl také tým pro výběr stanoviště amerického třicetimetrového dalekohledu TMT (Thirty-Meter Telescope). V rámci efektivity tým SSAC nezkoumal místa v severní i jižní Americe již analyzovaná týmem TMT a použil pouze výstupy práce komise. Dvě místa na pracovním seznamu SSAC, včetně Armazones, byla také na seznamu týmu TMT.

[2] Plné formální znění rezoluce ESO Council:

Resolution of ESO Council on the Baseline Site for the E-ELT
Recognising

  • the very clear recommendation from the Site Selection Advisory Committee that the E-ELT should be located on Cerro Armazones in Northern Chile
  • the considerable scientific synergy that would result between the E-ELT and future facilities in the Southern Hemisphere, most notably ALMA and SKA
  • the operational and scientific synergies with Paranal that would result

 

and expressing its warmest appreciation for

  • the very generous offers from Spain and Chile to host the E-ELT
  • the very considerable contributions to the quality and depth of the discussion on the siting of the E-ELT made by Chile and Spain in the course of developing their offers;

Council has concluded that the overriding driver for the decision on the location of the E-ELT should be the scientific quality of the site. The scientific qualities of Cerro Armazones and the positive impact that locating the E-ELT there will have on the future scientific leadership of ESO are sufficiently compelling to outweigh the very substantial offer made by Spain.

Council has therefore resolved to approve the recommendation of the Director General to adopt Cerro Armazones in Chile as the baseline site for the E-ELT.

Council noted that this decision is essential for the completion of the construction proposal for decision at a later date.

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 14 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

Odkazy

Kontakty

Viktor Votruba
Národní kontakt
Tel.: +420 267 103 040
Email: votruba@physics.muni.cz

Tim de Zeeuw
ESO Director General
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6226
Email: ikreutle@eso.org

Massimo Tarenghi
ESO Representative in Chile
Santiago, Chile
Tel.: +56 2 463 3143
Email: mtarengh@eso.org

Roberto Gilmozzi
E-ELT Principal Investigator
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6667
Email: rgilmozz@eso.org

Lars Lindberg Christensen
Head ESO education and Public Outreach Department
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6761
Mobil: +49 173 38 72 621
Email: lars@eso.org

Henri Boffin
ESO La Silla-Paranal/E-ELT Press Officer
Garching, Germany
Tel.: +49 89 3200 6222
Mobil: +49 174 515 43 24
Email: hboffin@eso.org

Connect with ESO on social media

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1018. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

O zprávě

Tiskové zpráva č.:eso1018cs
Jméno:Cerro Armazones
Typ:Unspecified : Technology : Observatory
Facility:Extremely Large Telescope

Obrázky

Cerro Armazones night-time panorama*
Cerro Armazones night-time panorama*
pouze anglicky
Cerro Armazones at night
Cerro Armazones at night
pouze anglicky
Cerro Armazones
Cerro Armazones
pouze anglicky
Cerro Paranal and Cerro Armazones in Chile
Cerro Paranal and Cerro Armazones in Chile
pouze anglicky
Site testing at Cerro Armazones
Site testing at Cerro Armazones
pouze anglicky
Cerro Armazones at night
Cerro Armazones at night
pouze anglicky
Site testing at Cerro Armazones
Site testing at Cerro Armazones
pouze anglicky
View from Cerro Armazones
View from Cerro Armazones
pouze anglicky
Sun and Moon on Armazones
Sun and Moon on Armazones
pouze anglicky
Cerro Armazones - site of the future E-ELT
Cerro Armazones - site of the future E-ELT
pouze anglicky
Cerro Armazones at sunset
Cerro Armazones at sunset
pouze anglicky

Videa

ESOcast 16: E-ELT Site Chosen
ESOcast 16: E-ELT Site Chosen
pouze anglicky
Video News Release 30: E-ELT Site Chosen (eso1018b)
Video News Release 30: E-ELT Site Chosen (eso1018b)
pouze anglicky
Night-Time Time-lapse at Cerro Armazones
Night-Time Time-lapse at Cerro Armazones
pouze anglicky
Site testing on Cerro Armazones
Site testing on Cerro Armazones
pouze anglicky
Milky Way Above Cerro Armazones
Milky Way Above Cerro Armazones
pouze anglicky
Night over Cerro Armazones
Night over Cerro Armazones
pouze anglicky