Elektra: nový trojitý asteroid

Astronomoví objevili nového souputníka tělesa z hlavního pásu asteroidů. Toto těleso (nejmenší z viditelných na obrázku) obíha kolem asteroidu Elektra (130). Tým, vedený Bin Yangem (ESO, Santiago, Chile), ho zobrazil pomocí přístroje SPHERE využívajícího extrémní adaptivní optiku, který je nainstalovaný na jednom z hlavních dalekohledů (UT3) tvořících VLT (Very Large Telescope) na Cerro Paranal. Tento nový, již druhý, měsíček Elektry měří asi dva kilometry a byl provizorně nazván S/2014 (130) 1, a díky němu je systém Elektry trojitý, Díky nevídané citlivosti a prostorovému rozlišení přístroje SPHERE objevil zmiňovaný astronomický tým ještě další trojitý systém v hlavním pás asteroidů, a to je asteroid Minerva (93).

Asteroidy jsou pozůstatky stavebních bloků, které vytvořily pozemské planety v raných dobách Sluneční soustavy. Studium asteroidů s vícenásobnými satelity je obzvláště důležité, protože způsob jejich tvorby poskytuje informace o tvorbě planet a vývoji, které se nedají sehnat jinými metodami.

Pomocí dat získaných přístrojem SPHERE tým zjistil, že jak (130) Elektra, tak (93) Minerva, byly vytvořeny erozivním impaktem. Jako výsledek kolize se kusy materiály odtrhnou od mateřského tělesa a vytvoří kolem něho malé satelity. Malá vzdálenost satelitů od hlavního tělesa systému a velký rozdíl hmotností měsíčků a primárního asteroidů nahrávají teorii vzniku impaktem (druhou možností je zachycení tělesa, která se ale pro systémy (130) Elektra a (93) Minerva nezdá tak pravděpodobná).

Odkazy
Vědecký článek (Yang et al.)

Kredit:

Yang/ESO

O snímku

Id:potw1617a
Jazyk:cs
Typ:Koláž
Datum zveřejnění:25. dubna 2016 6:00
Velikost:3638 x 940 px

O objektu

Jméno:(130) Elektra
Typ:Solar System : Interplanetary Body : Asteroid

Image Formats

největší JPEG
534,1 KB