Laser na setkání s bleskem

Ve čtvrtek 18. srpna nabízela obloha nad veřejnou observatoří Allgäu v jihozápadním Bavorsku nezvyklou podívanou. Noční nebe bylo osvětleno dvěma velmi odlišnými jevy: zaprvé ukázkou pokročilé technologie a za druhé schopnostmi samotné přírody.

Právě když ESO testovala novou jednotku Wendelstein s laserovou navigační hvězdou tím, že vysílala energetický laserový paprsek do atmosféry, jedna z intenzivních letních bouří se přibližovala - jasná demonstrace toho, proč dalekohledy ESO stojí v Chile a nikoli v Německu. Z těžkých šedých mraků sršely blesky, když Martin Kornmesser, visuální umělec oddělení ESO pro styk s veřejností, dělal záběry testu pro zprávu ESOcast 34. Čistě náhodou byla fotografie nasnímána právě v okamžiku, kdy se rozzářil blesk, což vedlo k úžasnému snímku, který jako by z oka vypadl záběrům ze sci-fi filmů. Ačkoli byla bouřka ještě stále hodně daleko od observatoře, vypadá to, jako by se blesk a laserový paprsek na obloze srazily.

Laserové navigační hvězdy jsou umělé hvězdy, které vznikají ve výškách okolo 90 kilometrů nad zemským povrchem interakcí laserového paprsku a atmosféry. Měření umělé hvězdy se dá použít pro korekci rozmazávání obrazu v atmosféře pro pozemská pozorování - technika známá jako adaptivní optika. Jednotka Wendelstein má nový design, který kombinuje laser s malým dalekohledem do jednoho celku, který potom může být umístěn na větší dalekohled.

Laser na fotografii je výkonný (20 wattový paprsek), ale výkon blesku má maximum okolo trilionu wattů, i když jenom po zlomek sekundy. Brzy poté, co byl obrázek pořízen, bouře se přehnala nad observatoř a tím bylo testování pro tu noc ukončeno. Jakkoli máme možnosti vymýšlet a vyrábět pokročilé technologie, jako je laserová navigační hvězda, pořád podléháme silám přírody, například počasí!

Odkazy:
Více o navigační jednotce ESO Wendelstein na http://www.eso.org/public/announcements/ann11039/.

Kredit:

ESO/M. Kornmesser

O snímku

Id:potw1136a
Jazyk:cs
Typ:Fotografický
Datum zveřejnění:5. září 2011 10:15
Velikost:4134 x 2567 px

O objektu

Jméno:Allgäu Public Observatory
Typ:Unspecified : Sky Phenomenon : Light Phenomenon : Lightning
Unspecified : Technology : Observatory

Mounted Image

Image Formats


Zvětšovatelný


Pozadí

1024x768
183,9 KB
1280x1024
299,1 KB
1600x1200
425,7 KB
1920x1200
489,8 KB
2048x1536
693,0 KB