Zprávy

ESO postaví dalekohled ELT s kompletním zrcadlem

7. prosince 2017

Řídící orgán Evropské jižní observatoře, Rada ESO (ESO Council), schválila dodatečné finanční prostředky, které pokryjí náklady na výrobu segmentů pěti vnitřních prstenců primárního zrcadla M1 připravovaného dalekohledu ELT (Extremely Large Telescope) a náhradní sady 133 zrcadel (šestiny plochy primárního zrcadla M1), rovněž se počítá s výrobou další jednotky pro jejich údržbu. Rozhodnutí učinili členové Rady na nedávném setkání v Garchingu (Německo) na základě doporučení Finanční komise ESO (Finance Committee) a bylo možné ho přijmout díky vylepšené strategii financování.

Dalekohled ELT (Extremely Large Telescope) je revoluční pozemní teleskop, který bude disponovat primárním zrcadlem o průměru 39 m složeným ze 798 šestiúhelníkových segmentů. Stane se největším dalekohledem světa: „největším okem lidstva hledícím do vesmíru“. První světlo by tímto gigantickým teleskopem mělo projít v roce 2024.

Až dosud byly segmenty pro pět vnitřních prstenců primárního zrcadla ELT zařazeny až do druhé fáze realizace projektu (Phase 2) a jejich financování nebylo plně zajištěno. Druhá fáze projektu rovněž obsahovala zařízení pro čištění, odstraňování a opětovné nanášení odrazných vrstev jednotlivých segmentů (tedy vybavení nezbytně potřebné k udržení plného výkonu zrcadla) a také náhradní sadu 133 segmentů [1]. Realizace jmenovaných částí druhé fáze projektu dostala tímto rozhodnutím zelenou.

Konstrukce dalekohledu postupuje rychle kupředu. Více než 90 % kontraktů (pokud jde o jejich celkovou hodnotu) zařazených do první fáze projektu (Phase 1), bylo již přiděleno vybraným dodavatelům.

Poznámky

[1] Primární zrcadlo dalekohledu ELT tvoří 798 segmentů rozdělených do šesti totožných sektorů (každý obsahuje 133 segmentů). Žádný ze 133 segmentů v sektoru však není totožný (mírně se odlišují tvarem odrazné plochy). Chceme-li tedy mít jeden náhradní díl pro každý segment primárního zrcadla, je potřeba vyrobit kompletní sedmou sadu 133 segmentů celého sektoru.

Kontakty

Richard Hook
ESO Public Information Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6655
Cell: +49 151 1537 3591
Email: rhook@eso.org

Viktor Votruba
národní kontakt
Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika
Email: votruba@physics.muni.cz

O zprávě

Id:ann17085

Obrázky

Vizualizace primárního zrcadla dalekohledu ELT
Vizualizace primárního zrcadla dalekohledu ELT