Zprávy

Pozvánka pro média: pokládání základního kamene ELT

5. dubna 2017

Zástupci médií jsou zváni na ceremoniál pokládání základního kamene dalekohledu ELT (Extremely Large Telescope) v pátek 26. května 2017 na Cerro Armazones, 3046 m vysoké hoře v severním Chile asi 20 km od observatoře ESO Paranal. Ceremoniál začne 13:30 místního času a očekává se, že skončí okolo 15:30. Bude také znamenat připojení observatoře k rozvodné síti. Základní kámen položí prezidentka Chile, Její Excelence Michelle Bachelet Jeria.

Média budou mít nejenom možnost navštívit úžasné místo budoucí observatoře, ale také pořídit rozhovory s významnými osobami jak ze zástupců chilských úřadů a průmyslových dodavetelů, tak s vědci a techniky spojenými se stavbou obřího dalekohledu.

ELT je revoluční nový pozemský dalekohled, který bude mít zrcadlo o průměru 39 m, což z něho udělá největší dalekohled v optické a blízké infračervené oblasti na světě. Bude se zabývat některými z největších astronomických výzev našich časů, včetně objevování a studia exoplanet zemského typu, pozorování prvních hvězd a galaxií a výzkumem našich počátků, a testováním podstaty temné hmoty a temné energie.

Před rokem ESO podepsala kontrakt s konsorciem ACe, které sestává z partnerů Astaldi, Cimolai a nominovaného subdodavatele EIE Group, o stavbě kopule a konstrukce ELT. Byl to největší kontrakt, který kdy ESO uzavřelo, a také největší kontrakt v dějinách pozemské astronomie.

ELT je nejnovějším z mnoha projektů ESO, které významně profitují z více než padesátileté podpory vlády hostovské země, republiky Chile. Významná podpora ze strany Ministerstva zahraničních věci, Ministerstva energie  (Minenenergia) a Národní komise pro energii (CNE) byla v poslední době důležitá pro zřízení úspěšné přípojky observatoře k rozvodné síti. Místo dalekohledu ELT bylo  darováno vládou Chile a je obklopeno větší územní koncesí, která zaručuje ochranu budoucího provozu dalekohledu před různými druhy interference.

Stavební práce na místě ELT začaly v červnu 2014 a teď, když byla postavena přístupová cesta a srovnán vršek hory, může začít samotná stavba kopule. Předpokládané zahájení provozu ELT je v roce 2024.

Pro účast na ceremoniálu by se bona fide pracovníci médií měli přihlásit zde a zařídit si své vlastní cestovní plány, aby dorazili na letiště v Antofagastě ráno 26. května.

 

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy, která v současnosti provozuje jedny z nejproduktivnějších pozemních astronomických observatoří světa. ESO podporuje celkem 16 zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a hostící stát Chile. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje Velmi velký dalekohled VLT a také dva další přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem na světě, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko Paranalu v oblasti Cero Armazones staví ESO nový dalekohled ELT (Extremely Large optical/near-infrared Telescope), který se stane „největším okem hledícím do vesmíru“.

Odkazy

Více o dalekohledu ELT na stránkách ESO
Nejnovější (tiskové) zprávy o ELT
Časté dotazy o ELT
Obrázky a videa o ELT

O zprávě

Id:ann17017

Obrázky

ESO podepsala největší kontrakt v historii pozemní astronomie — na dodávku kopule a nosné konstrukce pro dalekohled E-ELT
ESO podepsala největší kontrakt v historii pozemní astronomie — na dodávku kopule a nosné konstrukce pro dalekohled E-ELT