Europejskie anteny w ALMA Operations Support Facility

Na zdjęciu widzimy anteny, które mają stać się częścią Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Trzy anteny na pierwszym planie, a także kilka w tle, zostały dostarczone przez ESO jako część wkładu do ALMA, w ramach kontraktu z europejskim konsorcjum AEM [1]. Łącznie ESO dostarczy 25 anten o średnicy 12 metrów. Dodatkowe 25 anten dwunastometrowych pochodzi od północnoamerykańskiego partnera ALMA, a pozostały zestaw dwunastu 7-metrowych i czterech 12-metrowych, tworzących Zwartą Sieć Atakamy (Atacama Compact Array), dostarczył partner ALMA z Azji Wschodniej.

Anteny widać tutaj w ALMA Operations Support Facility (OSF), na wysokości 2900 metrów n.p.m., u podnóża Andów Chilijskich. Te z pierwszego planu znajdują się w AEM Site Erection Facility, gdzie anteny się montuje i poddaje rygorystycznym testom, zanim zostaną przekazane do obserwatorium.  Anteny w tle zostały przekazane i przechodzą kolejne testy, albo instalowane są na nich czułe odbiorniki. Gdy anteny są gotowe, transportuje się je do Array Operations Site na płaskowyżu Chajnantor na wysokość 5000 m. n.p.m. Tam dołączają do pozostałych jako część sieci ALMA, pracując w celu badania najgłębszych pytań o naszych kosmicznych korzeniach. Nawet w momencie gdy wszystkie anteny będą gotowe, OSF pozostanie centrum aktywności dla codziennego działania ALMA, jako miejsce pracy astronomów oraz zespołów odpowiedzialnych za techniczne utrzymanie obserwatorium.

Na horyzoncie widać pasmo górskie Andów, a najwyższy szczyt należy do stożkowego wulkanu Licancabur. Licancabur wyznacza granicę pomiędzy Chile, a Boliwią i dominuje w krajobrazie okolicy.

Międzynarodowy kompleks astronomiczny ALMA działa w ramach partnerstwa pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile. Konstrukcja i użytkowanie ALMA w imieniu Europy jest kierowane przez ESO, w imieniu Ameryki Północnej przez National Radio Astronomy Observatory (NRAO, a w imieniu Azji Wschodniej przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ). Joint ALMA Observatory (JAO) umożliwia wspólne kierowanie i zarządzanie konstrukcją, testowaniem i użytkowaniem ALMA.

Uwagi

[1] Konsorcjum AEM składa się z Thales Alenia Space, European Industrial Engineering oraz MT-Mechatronics.

Linki

Źródło:

ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)

O zdjęciu

Identyfikator:potw1326a
Język:pl
Typ:Fotograficzny
Data publikacji:1 lipca 2013 10:00
Rozmiar:5616 x 3744 px

O obiekcie

Nazwa:Atacama Large Millimeter/submillimeter Array
Typ:Unspecified : Technology : Observatory : Facility

Formaty zdjęć

Pełen rozmiar
32,6 MB
Wielki JPEG
5,1 MB
JPEG do druku
2,8 MB

Powiększenie


Tapety

1024x768
310,4 KB
1280x1024
476,6 KB
1600x1200
672,5 KB
1920x1200
831,4 KB
2048x1536
1,0 MB