Atrodot mājas

Artist impression of the E-ELTNeparastais teleskops prasa ārkārtēju novietojumu. Tāpēc daudz ticis domāts, lai nodrošinātu E-ELT nākotnes mājvietu, cik vien iespējams piemērotu. Parasti tas nozīmē augstu, sausu vietu, lai novērojumiem būtu pēc iespējas mazāk šķēršļu. E-ELT Novietojuma atlases padomdevēju komiteja ļoti detalizēti izpētīja vairākas iespējamas vietas Argentīnā, Čīlē, Marokā un Spānijā. Līdzīgus pasākumus veica amerikāņu Trīsdesmit metru teleskopa TMT novietnes atlases grupa. Efektivitātes labad TMT iepriekš izvēlētās vietas (Ziemeļ- un Dienvidamerikā) netika iekļautas E-ELT 2010. gada 2.-3. martā E-ELT Novietojuma atlases padomdevēju komiteja iesniedza savu ziņojumu ESO Padomei, apliecinot, ka visas apskatītās vietas galīgajā īsajā sarakstā (Kalni Armazones, Ventarrones, Tolonchar un Vizcachas Čīlē un La Palma Spānijā) piedāvā ļoti labus apstākļus astronomiskiem novērojumiem, katra ar savām īpašām stiprajām pusēm. Tehniskajā ziņojumā secināts, ka Armazones kalns netālu no Paranala izceļas kā nepārprotami visvēlamākā vieta, tāpēc ka tā vislabāk līdzsvaro debess kvalitāti visos aspektos un tur var darboties saskaņotā veidā ar esošo netālo ESO Paranala observatoriju.

Armazones (Cerro Armazones) ir kalns 3060 metru augstumā, Čīles Atakamas tuksneša vidienē, kādus 130 kilometrus uz dienvidiem no Antofagastas pilsētas un apmēram 20 kilometrus no Paranala kalna, kur jau atrodas ESO Ļoti lielais teleskops VLT.

2010. gada 26. aprīlī ESO Padome izvēlējās Armazones kalnu kā bāzes vietu plānotajam 40-metru klases Eiropas Ārkārtīgi lielajam teleskopam E-ELT.

Atpakaļ            Nākamais