E-ELT koncepcija

Artist impression of the E-ELTPašreizējā koncepcija paredz teleskopu ar galveno spoguli 39.3 metru diametrā, aptverot debess lauku apmēram desmito daļu no pilnmēness. Dizains pats par sevi ir pilnīgi novatorisks un balstās uz jaunu piecu spoguļu shēmu, kas dod ārkārtīgi augstu attēlu kvalitāti. Galvenais spogulis sastāv no gandrīz 1000 segmentiem, katrs 1.4 m plats, bet tikai 50 mm biezs. Optiskais dizains prasa milzīgu sekundāro spoguli 4.2 m diametrā, lielāku nekā galvenie spoguļi jebkuram no ESO teleskopiem Lasiljā.

Adaptīvie spoguļi ir iekļauti teleskopa optikā, lai kompensētu zvaigžņu attēlu izplūšanu, ko izraisa atmosfēras turbulence. Viens no šiem spoguļiem atbalstās uz vairāk nekā 6000 spēka pievadiem, kas spēj sagrozīt tā formu tūkstošreiz sekundē.

Teleskopam būs vairākas zinātniskās ierīces. Dažu minūšu laikā būs iespējams pārslēgties no viena instrumenta uz otru. Teleskops un tā kupols arī varēs ātri mainīt savas debess pozīcijas un ļoti īsā laikā uzsākt jaunu novērošanu.

Spēja novērot viscaur plašā viļņu garuma diapazonā no optiskā līdz vidēji infrasarkanajam ļaus zinātniekiem izmantot teleskopa izmēru augstākā mērā.

Atpakaļ            Nākamais