Přehlídkový dalekohled VST

vst_lombardi_5

Přehlídkový dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je zatím posledním teleskopem, který byl instalován na observatoři ESO/Paranal (eso1119). Jedná se o největší dalekohled světa, který byl přímo navržen pro přehlídky oblohy ve viditelném světle. Tento unikátní teleskop s primárním zrcadlem o průměru 2,6 m sdílí s dalekohledem VLT mimořádně kvalitní podmínky pro pozemní astronomická pozorování, které panují na hoře Cerro Paranal. Je vybaven kamerou OmegaCAM, která disponuje enormním počtem 268 milionů pixelů. Kamera OmegaCAM je přímým nástupcem veleúspěšné kamery WFI (Wide Field Imager), která je instalována na 2,2-metrovém dalekohledu MPG/ESO na observatoři La Silla.

Podobně jako VLT i dalekohled VST pokrývá svou citlivostí široký rozsah vlnových délek od ultrafialové, přes viditelnou až po blízkou infračervenou oblast (tedy v rozmezí 300 až 1000 nm). Ale na rozdíl od velkých teleskopů jako je právě VLT, který může v jednom okamžiku zkoumat jen velmi malou část oblohy, VST je navržen tak, aby dokázal na jednom snímku zachytit rozsáhlé oblasti oblohy s velkým dosahem.

Se zorným polem 1° x 1°, tedy dvakrát širším než Měsíc v úplňku, byl dalekohled VST postaven, aby podporoval práci teleskopu VLT. Pořizuje širokoúhlé záběry a provádí předběžnou charakteristikou předpokládaných cílů bližšího zájmu velkého dalekohledu VLT.

¨Dalekohled VST obsahuje dvojici zrcadel. Primární M1 o průměru 265 cm a menší sekundární M2 o průměru 93,8 cm. Je vybaven jedním přístrojem v primárním ohnisku – kamerou OmegaCAM. Tato mohutná CCD kamera pořizuje snímky s rozlišením 16k x 16k a byla postavena mezinárodním konsorciem pěti institucí: Netherlands Research School for Astronomy (NOVA), Kapteyn Astronomical Institute,Universitäts-Sternwarte München, Astronomical Observatory of Padova a ESO.

Věda s pomocí VST

Dalekohled VST je určen k provádění přehlídkových programů. S unikátní kamerou, optikou mimořádných kvalit a ve spojení s velmi kvalitními pozorovacími podmínkami na observatoři Paranal má tento přístroj předpoklady učinit řadu významných objevů v nejrůznějších oblastech astrofyziky a kosmologie. Astronomům zabývajícím planetárními vědami by měl pomoci zkoumat vzdálené objekty Sluneční soustavy jako jsou třeba tělesa za drahou Neptunu nebo hledat tranzity extrasolárních planet. K objektům jeho zájmu bude patřit také rovina naší Galaxie. Dalekohled astronomům poskytne data potřebná k pochopení struktury a vývoje naší Galaxie. Dále se VST bude zabývat průzkumem blízkých galaxií a extragalaktických planetárních mlhovin v nitrech hvězdokup. Bude provádět přehlídku slabých objektů a jevů, ve kterých budou hrát úlohu gravitační mikročočky (mikrolensing). Na poli kosmologie se VST zaměří na pozorování supernov se středním červeným posuvem, aby pomohl zpřesnit měření kosmologických vzdáleností a pomoci porozumět rozpínání vesmíru. VST bude také hledat velké vesmírné struktury se středním až velkým rudým posuvem, aktivní jádra galaxií a kvasary, aby pomohl prohloubit naše chápání vzniku galaxií a rannou historii celého vesmíru.

Dalekohled VST je společným projektem ESO a Capodimonte Astronomical Observatory (OAC), která je součástí Italského národního astrofyzikálního institutu (INAF). Italský partner navrhl konstrukci dalekohledu zatímco ESO je zodpovědná za stavební práce na místě instalace přístroje.

Dalekohled je v provozu od roku 2011.


Hlavní vědecké cíle

Přehlídkový dalekohled pro výzkum Galaxie, extragalaktické planetární mlhoviny a kosmologický výzkum.


Více o dalekohledu VST


živý pohled

Tento záběr dalekohledu VST je během dne aktualizován každou hodinu. Klikni pro zvětšení.

Live


VST

Name: VLT Survey Telescope
Site: Cerro Paranal
Altitude: 2635 m
Enclosure: Compact optimised cylindrical enclosure
Type: Optical survey telescope
Optical design: Modified Ritchey-Chrétien Reflector with correctors
Diameter. Primary M1: 2.61 m
Material. Primary M1: Astro-Sitall
Diameter. Secondary M2: 0.938 m
Material. Secondary M2: Astro-Sitall
Mount: Alt-Azimuth fork mount
First Light date: 8 June 2011
Active Optics: Yes
Images taken with the VST: Link
Images of the VST: Link
Press Releases with the VST: Link
Did you know?
Stars form in dense clouds of the interstellar medium, but even in these densest regions the pressure is comparable to the most tenuous vacuum created in a laboratory on Earth. In these clouds, the temperatures are below -200 degrees Celsius.
Pošlete nám komentář!
Subscribe to receive news from ESO in your language
Accelerated by CDN77