Dalekohled VLT (Very Large Telescope)

Nejmodernější astronomická observatoř pro pozorování ve viditelném světle na světě.


Live

LIVE panoramatický pohled na Paranal ()

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) je vlajkovou lodí evropské astronomie pro pozorování ze zemského povrchu na počátku třetího tisíciletí. Je to nejmodernější optický přístroj na světě, sestávající ze čtyři hlavních dalekohledů s primárním zrcadlem o průměru 8,2 m a čtyř 1,8m pohyblivých pomocných dalekohledů. Dalekohledy mohou pracovat všechny společně a tak vytvořit obří &bdquointerferometr", Interferometr Velmi velkého dalekohledu ESO neboli VLTI, který umožňuje astronomům pozorovat až 25krát jemnější podrobnosti než s každým z teleskopů samostatně. Ve VLTI se světlené paprsky kombinují díky složitému systému zrcadel v podzemních tunelech tak, aby délka dráhy světla od každého teleskopu do interferometru byla stejně dlouhá s přesností lepší než 1/1000 mm na sto metrů. S touto přesností dokáže VLTI rekonstruovat obrazy o úhlovém rozlišení několika milivteřin, což je stejné, jako kdybychom od sebe rozlišovali dva přední reflektory automobilu ve vzdálenosti Měsíce.

Jednotlivé hlavní 8,2m dalekohledy VLT se také mohou využívat samostatně. S jediným tímto dalekohledem se dají při hodinové expozici pořídit snímky velmi slabých objektů – až do hvězdné velikosti 30 magnitud. To se rovná pozorování objektů, jejichž světlo je 4miliardkrát slabší, než dokážeme spatřit pouhým okem.

Velké dalekohledy jsou pojmenovány Antu, Kueyen, Melipal a Yepun. Více o významu těchto jmen se dočtete zde

webová kamera - ŽIVĚ

Live

ŽIVĚ: pohled na dalekohled MELIPAL (aka UT3) ()

Prohlídka observatoře Paranal

Virtual Tour at ESO Very Large Telescope

Klikněte na snímek a vydejte se na virtualní prohlídku VLT.

 

 

Navštivte Observatoř Paranal

Dalekohledy a přístroje

Program přístrojového vybavení pro VLT je nejambicióznější projekt, jaký byl kdy vytvořen pro jednu observatoř. Zahrnuje širokoúhlé zobrazovače, kamery a spektrografy korigované adaptivní optikou, stejně jako spektrografy pro více objektů a spektrometry s vysokým rozlišením, a pokrývá širokou oblast spektra, od dalekého ultrafialového oboru (300 nm) po střední infračervené vlnové délky (24 μm).

Hlavní dalekohledy - Unit Telescopes

8,2m dalekohledy jsou umístěny v uzavřených budovách s kontrolovanou teplotou, které se otáčejí současně s dalekohledy. Jejich konstrukce minimalizuje jakékoli nepříznivé vlivy na pozorovací podmínky, například turbulence vzduchu uvnitř tubusu dalekohledu, k nimž by jinak mohlo dojít v důsledku změn teploty a proudění vzduchu.

První ze samostatných hlavních dalekohledů, "Antu", zahájil pravidelnou rutinní vědeckou práci 1. dubna 1999. Dnes jsou v provozu všechny čtyři hlavní i všechny čtyři pomocné dalekohledy.

Pomocné dalekohledy - Auxiliary Telescopes

Třebaže čtyři 8,2m hlavní dalekohledy mohou pracovat společně ve VLTI, většinou se využívají pro samostatná pozorování a pro interferometrická pozorování jsou volné pouze po omezený počet nocí v roce. Avšak 4 menší jednoúčelové pomocné teleskopy (AT) jsou k dispozici tak, aby mohl být VLTI v provozu každou noc.

Věda s dalekohledem VLT

Přínos VLT pro pozorovací astronomii je nezpochybnitelný. Jde o nejproduktivnější samostatné pozemní zařízení a výsledky VLT se publikují v takovém množství, že vychází v průměru více než jedna recenzovaná vědecká práce denně. VLT výrazně přispívá k tomu, že se ESO stává nejproduktivnější pozemní observatoří na světě. VLT odstartoval novou éru objevů, na svém kontě má několik pozoruhodných vědeckých prvenství, včetně prvního snímku extrasolární planety (eso0428), sledování dráhy jednotlivých hvězd obíhajících kolem supermasivní černé díry v centru naší Galaxie (eso0846) a pozorování dosvitu nejvzdálenějšího záblesku záření gama.

Residencia

Hotel VLT jménem Residencia získal ocenění a objevil se i v záběrech filmu s Jamesem Bondem Quantum of Solace.

Více onformací o VLT

VLT Upoutávka

Loading the player...

VLT upoutávka ke stažení ve video archivu.

 

VLT

Name: Very Large Telescope
Site: Cerro Paranal
Altitude: 2635 m
Enclosure: Compact optimised cylindrical enclosure
Type: Optical/infrared, with interferometry
Optical design: Ritchey-Chrétien reflector
Diameter. Primary M1: 8.20 m
Material. Primary M1: ZeroDur
Diameter. Secondary M2: 0.94 m
Material. Secondary M2: Beryllium
Diameter. Tertiary M3: 1.242 x 0.866 m (elliptical flat)
Mount: Alt-Azimuth mount
First Light date: UT1, Antu: 25 May 1998
UT2, Kueyen: 1 March 1999
UT3, Melipal: 26 Jan 2000
UT4, Yepun: 4 September 2000
Active Optics: Yes
Adaptive Optics: UT4: Laser Guide Star + NACO
Interferometry: UT maximum 130 m baseline
Images taken with the VLT: Link
Images of the VLT: Link
Press Releases with the VLT: Link

 

Pošlete nám komentář!
Subscribe to receive news from ESO in your language
Accelerated by CDN77