Hledání domova

Artist impression of the E-ELTVýjimečný dalekohled si žádá výjimečné umístění. Velká péče je proto věnována tomu, aby byl budoucí domov E-ELT co nejpříhodnější. To obecně znamená ve vysoko položené suché oblasti, aby byla pozorování co nejméně rušená nepříznivými vlivy. Tým vybírající místo pro E-ELT v současné době velmi podrobně prověřuje několik možných lokalit v Argentině, v Chile, v Maroku a ve Španělsku. Podobnou práci při hledání místa uskutečnil i tým pro TMT (třiceti-metrový dalekohled). Z důvodu efektivity, místa předběžně vybraná TMT týmem  (všechny leží v Severní a Jížní Americe) nebyla zahrnuta do studie pro E-ELT ale data jsou sdílena.

2-3 března roku 2010 E-ELT poradní komise pro výběr místa předala zprávu radě ESO, která potvrzuje že všechny prověřované lokality ve finálním krátkém seznamu (oblast Armazones, Ventarrones, Tolonchar a Vizcachas v Chile a La Palma ve Španělsku) mají velmi dobré podmínky pro astronomická pozorování a každé z nich má určitou výhodu. Technická zpráva došla k závěru, že oblast Cerro Armazones, poblíž Paranalu je jasně preferovanou oblastí z důvodu vyvážené kvality oblohy ve všech směrech  a zárovň může být integrována a provozována  stejným způsobem jako již existující zařízeni na observatoři ESO Paranal.

 

Cerro Armazones je pohoří ve výšce 3060 metrů v centrální části Chilské pouště Atacama, asi 130 km jižně od města Antofagasta a asi 20 km od oblasti Cerro Paranal, domova VLT teleskopu ESO.

26 dubna roku 2010 rada ESO vybrala oblast Cerro Armazones jako základnu pro plánovaný Evropský Extrémně Velký Teleskop (E-ELT) třídy 40-metrů.

Zpět            Další