ESO, Avrupa Güney Gözlemevi, yerde konuşlandırılmış dünyanın en gelişmiş gökbilim teleskoplarını inşa edip, işletmektedir.

Basın Bültenleri

ESON Hakkında

ESO eğitim ve Halkla İlişkiler Bölümü, ESO üyesi ve diğer ülkelerde, ESO’daki gelişmeler, Basın Bültenleri vb. konularda medya ile yerel bağlantı saylayan kişilerden oluşan bir ağ kurmuştur. Aynı zamanda, bu kişiler kendi alanlarında medya ve bilim insanları arasında faydalı bağlantılar da sağlayabilmektedirler. ESON üyeleri veya onların temsilcileri genellikle, ulusal oyuncular (medya, akademi vb.) hakkında tecrübeli, onlarla düzenli olarak irtibat halinde olan tam-zamanlı bilim iletişimcileri olup, ESO’yu tanıtmaya oldukça ilgi göstererek bu konuda ulusal bir açı bulabilen ve kendi alanlarındaki hedef gruplara en iyi şekilde nasıl ulaşılabileceği konusunda düzenli girdiler ve fikirler geliştiren kişilerdir. Daha açık olarak görevleri: "Üye ve potansiyel üye durumundaki ülkelerde, genel amacı ESO’nun görevini tanıtmak ve gökbilimin ilham veren yönlerini göstererek  ESO’nun medya ve toplum temsilcisi olmaktır."

ESO Bilim Toplum Ağı hakkında daha fazla bilgiye ESON sayfasından ulaşabilirsiniz: http://www.eso.org/public/outreach/eson.html

İletişim ve Özgeçmiş

Arif Solmaz

Çağ Üniversitesi - Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi
Mersin, Türkiye
Tel.: +90 538 614 29 38
Email: eson-turkey@eso.org

1984 Tarsus doğumlu, ilk ve orta öğrenimini burada tamamlayarak liseyi Manisa, üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Fizik (lisans) ve Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü’nde (yüksek lisans) tamamladı. Doktora çalışmaları için Çukurova Üniversitesi (Adana) Fizik Bölümü’nü tercih eden Arif aynı zamanda Çağ Üniversitesi (Yenice, Adana) Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Üniversite eğitimi süresince bilim-toplum çalışmalarına önem verdi, halka yönelik birçok gökbilim etkinliği organize etti. Çağ Üniversitesi Uzay Gözlem ve Araştırma Merkezi’nin de üyesi olan Arif, merkez bünyesindeki Çağ Üniversitesi Planetaryumu’nda halka açık gökbilim programları yürütmektedir.

Sizin dilinizde ESO

Üye Ülkeler: 


Üye-Olmayan Ülkeler:  


Ev Sahibi Ülke:
Diller:  ČeskyDanskDeutschEnglishEspañolFrançaisÍslenskaItalianoLatviešuMagyarNederlandsNorskPolskiPortuguêsRomânăShqipSrpskiSuomiSvenskaTürkçeРусскийукраїнська