Dalekohledy a přístrojové vybavení

Jak stanovuje Úmluva o zřízení ESO, tato organizace poskytuje evropským astronomům nejmodernější zařízení a podporuje i organizuje spolupráci v oblasti astronomického výzkumu. Dnes ESO provozuje pozorovací zařízení, která se řadí k největším a nejpokročilejším na světě. Jsou umístěna na třech místech v severním Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor, což jsou nejlepší známé lokality pro astronomická pozorování na jižní polokouli. Díky svým dalším činnostem, jako jsou technický rozvoj, konference a vzdělávací projekty, hraje ESO rozhodující úlohu také při utváření Evropského výzkumného prostoru pro astronomii a astrofyziku.

Přístrojové vybavení observatoře Paranal

Velmi velký dalekohled VLT (Very Large Telescope) na hoře Cerro Paranal je pro ESO observatoří číslo jedna k pozorování ve viditelném světle a infračerveném záření. Všechny čtyři hlavní dalekohledy – jednotky (UT) – VLT mají průměr 8,2 m a pracují nezávisle, k čemuž jsou vybaveny širokou škálou přístrojů.

VLT také nabízí možnost kombinovat světlo ze všech čtyř hlavních dalekohledů (jednotek), které pak tvoří tzv. interferometr. Interferometr Velmi velkého dalekohledu neboli Very Large Telescope Interferometer (VLTI) má svou vlastní soustavu přístrojů a umožňuje zobrazování s úhlovým rozlišením několika obloukových milivteřin a astrometrii s přesností na 10 obloukových mikrovteřin. Kromě dalekohledů o průměru 8,2 m má VLT i čtyři pomocné dalekohledy (AT – Auxiliary Telescopes), které dále zlepšují jeho zobrazovací schopnosti, což umožňuje celonoční využívání po celý rok.

Na Paranalu jsou v provozu také dva přehlídkové dalekohledy – Přehlídkový dalekohled VST (VLT Survey Telescope, průměr 2,6 metru) pro viditelné světlo a Přehlídkový dalekohled pro viditelné světlo a infračervený obor spektra neboli VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, průměr 4,1 metru) pro infračervené.

Viz VLT na Google Maps včetně snímků pořízených návštěvníky.

Přístrojové vybavení observatoře La Silla

ESO provozuje na observatoři La Silla tři hlavní dalekohledy (3,6m dalekohled, dalekohled nové technologie NTT neboli New Technology Telescope, 2,2m teleskop ESO a Ústav Maxe Plancka. Jsou vybaveny nejmodernějšími přístroji, které buď celé zkonstruovala sama ESO, nebo je vyrobila externí konzorcia s podstatným přispěním ESO.

Viz La Silla na Google Maps včetně snímků pořízených návštěvníky.
APEX

Na experimentu APEX neboli Atacama Pathfinder Experiment se podílejí Ústav Maxe Plancka pro radioastronomii (MPIfR) 50 %, Observatoř pro výzkum vesmíru Onsala (OSO) 23 % a Evropská organizace pro astronomický výzkum na jižní polokouli (ESO) 27 % s cílem vybudovat a provozovat upravenou parabolickou anténu prototypu ALMA jako jediný radioteleskop ve výšce 5100 m nad mořem na náhorní plošině Llano de Chajnantor. Teleskop dodal VERTEX Antennentechnik z německého Duisburgu. APEX má soustavu heterodynních spektrometrů a širokoúhlé bolometrické kamery, které pracují ve většině atmosférických &bdquooken" – od 0,2 do 1,4 mm.

Viz Chajnantor na Google Maps včetněsnímků pořízených návštěvníky.